Edsbyn på jakt efter SM-guldet
Edsbyns anfallare Albin Bysell Söderkvist gjorde 31 mål i grundserien och följde upp det med flera viktiga mål i slutspelet på vägen till SM-finalen. Nu hoppas ”Byns” supportrar på fler mål från Bysell Söderkvists klubba när Villa står för motståndet i säsongens sista match.
Ja, nu räknar vi ner timmarna till när Edsbyn och Villa drabbar samman i ABB Arena.
På många sätt är det en otrolig prestation av Edsbyn att man nu nått en ny SM-final från sin sjundeplacering när serien summerades.
Albin Bysell Söderkvist vet dock varför Edsbyn ånyo spelar om guldet.
– Det är vår starka lagmoral. Vi lägger ner så mycket tid och engagemang på varandra som möjligt för det här. Vi är hängiven till uppgiften och tar den an på rätt sätt och alla gör vad vi säger så det är en av alla faktorer som gör att vi är final i år igen, säger han till Bandyfeber.
”Slutspelsbyn” som man säger?
– Haha, ja jag vet inte riktigt, men det är klart att det är nu vi brukar vara som bäst och så blev det återigen i år.

Foto: Maria G Nilsson. Får Albin Bysell Söderkvist måljubla i SM-finalen mot Villa?
Förlust med 2-4 hemma och förlust med 3-8 borta. Hur minns du fajterna med Villa i vinter?
– Ja, men bra minnen från sekvenser ändå. Vi har mycket bra från de matcherna som vi tar med oss nu.
Edsbyn var som bekant SM-finalist även i fjol, där Villa vann komfortabelt. Redan efter första halvlek låg Edsbyn under med 0–5.
– De var effektiva på våra misstag och straffade oss hårt i dem. Sen hade de väl gjort hemläxan och hittat en bra lösning på oss, säger Bysell Söderkvist.

Foto: Romus Ramström. Edsbyn hade en mardrömslik första halvlek mot Villa i förra årets SM-final.
Vad blir de stora nycklarna för att det ska sluta på bästa sätt nu?
– Det är det där klyschiga liksom att vara bra förberedda och ge allt, men sen är det väl viktigt att våga liksom. Det tror jag på hårt.
Du har själv verkligen steppat upp denna säsong. Känner du att du tagit ytterligare ett steg den här säsongen som spelare?
– Ja, men lite kanske. Jag har fått ta lite extra ansvar ibland i vissa situationer och så. Och de växer man ju i men samtidigt har jag mycket mer att ge känner jag.

