Så gick det i andra speldagen av World cup – VSK utslaget

Så gick det i andra speldagen av World cup – VSK utslaget
Photo Credit To Johan Spanås

I andra dagen av World cup fick vi se en hel del intressanta drabbningar. Mest notervärt är att VSK blev utslaget redan i gruppspelet efter att ha förlorat mot Edsbyn.

Grupp A

Bajkal Energy–Vetlanda 4–2 (2–1)

Målen: 0–1 (6) Joakim Andersson, 1–1 (9) Nikita Ivanov, 2–1 (14, hörna) Igor Vasserman, 3–1 (52) Nikita Sviridov, 4–1 (55, straff) Igor Vasserman, 4–2 (59) Pontus Vilén.
Hörnor: 9–4.
Utvisningar: Bajkal Energy 1×6, Vetlanda 3×6.
Publik: Ca 100.

Edsbyn–Västerås 4–2 (2–0)

Målen: 1–0 (2) Mattias Hammarström, 2–0 (18) Tuomas Määttä, 3–0 (36) Tuomas Määttä, 4–0 (40) Oscar Wikblad, 4–1 (41) Emil Juhlén, 4–2 (57) Patrik Sjöström.
Hörnor: 6–6.
Utvisningar, Edsbyn: 2×6. VSK: 5×6.

VSK och Vetlanda utslaget

***

Grupp B

Villa–Stabaek 12–2 (7–1 )

Målen: 1–0 (5) David Karlsson, 2–0 (6) Tim Persson, 3–0 (8) Tim Persson, 4–0 (10) William Arvidsson, 4–1 (12) Björn Buskqvist, 5–1 (19) Viktor Petersson, 6–1 (20) David Karlsson, 7–1 (25) Nikolai Jensen, 7–2 (32) Jesper Tho, 8–2 (36) William Arvidsson, 9–2 (40) Karl Bergstrand, 10–2 (41) Christoffer Norin, 11–2 (52) David Karlsson, 12–2 (54) Christoffer Norin.

Hörnor: 10–3.
Utvisningar, Villa: 2×6. Stabaek: 1×6.

Hammarby–Jenisej 0–2 (0–1)

Målen: 0–1 (17) Viacheslav Vdovenko, 0–2 (58) Sergej Lomanov på straff.
Hörnor: 3–9.
Utvisningar, Hammarby: 2×6. Jenisej: 3×6.

Villa–Hammarby 0–4 (0–2)

Målen: 0–1 (8) Christoffer Fagerström, 0–2 (10) Ilja Grachev, 0–3 (58) Adam Gilljam, 0–4 (62) Ilja Grachev.
Hörnor: 3–5.
Utvisningar, Villa: 2×6. Hammarby: 3×6.

Stabaek–Jenisej 0–9 (0–4)

Målen: 0–1 (10) Viktor Chernychev, 0–2 (15) Evgenii Schvetcov, 0–3 (19) Almaz Mirgazov, 0–4 (28) Vadim Chernov, 0–5 (40) Viacheslav Vdovenko, 0–6 (44) Ilia Lopatin, 0–7 (46) Viacheslav Vdovenko, 0–8 (51) Alan Dzhusoev, 0–1 (61) Viktor Chernychev.
Hörnor: 1–13.
Utvisningar, Stabaek: 1×6. Jenisej: 1×6.

Villa och Stabaek utslaget

***

Grupp C

Bollnäs–Broberg 2–4 (1–1)

Målen: 1–0 (11) Christian Mickelsson, 1–1 (28) Jonas Nygren, 2–1 (36) Philip Flodstam, 2–2 (44) Linus Forslund, 2–3 (52) Vadim Arkhipkin, 2–4 (57) Vadim Arkhipkin.
Hörnor: 2–5
Utvisningar, Bollnäs: 2×6. Broberg: 1×6.

Bollnäs utslaget

***

Grupp D

Sirius–Neftyanik 1–4 (1–3)

Målen: 0–1 (13) Pavel Ryazancev, 1–1 (19) Jimi Heinonen, 1–2 (20) Artem Bondarenko, 1–3 (27) Yury Shardakov, 1–4 (35) Artem Bondarenko
Hörnor: 4–4
Utvisningar: –

SAIK–Vänersborg 5–1 (2–1)

Målen: 1–0 (2) Christoffer Edlund, 1–1 (12) Joakim Hedqvist, 2–1 (15) Daniel Mossberg, 3–1 (44) Hannes Edlund, 4–1 (47) Daniel Mossberg, 5–1 (54) Christoffer Edlund.
Hörnor: 5–8.
Utvisningar, SAIK: 3×6 Vänersborg: 1×6.

Vänersborg utslaget

Related posts