Första speldagen avklarad i World cup – så gick det i matcherna

Första speldagen avklarad i World cup – så gick det i matcherna
Photo Credit To Johan Spanås

Första speldagen är färdigspelad i årets World cup. Här får du järnkoll på hur det gick i matcherna på torsdagen.

Grupp A

Edsbyn–Vetlanda 3–3 (2–2)

(Edsbyn vann straffläggningen)

Målen: 0–1 (11) Joakim Andersson, 1–1 (12) Mattues Liw, 1–2 (24) Pontus Blomberg, 2–2 (30) Jonas Edling, 2–3 (35) Joakim Andersson, 3–3 (43) Jonas Edling
Hörnor: 10–3
Utvisningar: Edsbyn -, Vetlanda 2×6
Domare: Dmitriy Dobryanskiy
Publik: 125.

Baikal–Västerås 3–1 

Målen: 0–1 (10) Simon Jansson, 1–1 (25) Anton Shevtsov, 2–1 (31) Anton Shevtsov, 3–1 (40) Nikita Ivanov.

Hörnor: 7–3.
Utv, Baikal: 1×6, VSK: 1×6.

***

Grupp B

Hammarby–Stabaek 11–1 (8–0)

Målen: 1–0 (5) Jesper Jonsson, 2–0 (7) Ilja Grachev, 3–0 (12) Ilja Grachev, 4–0 (14) Kalle Spjuth, 5–0 (17) Ilja Grachev, 6–0 (20) Kalle Spjuth, 7–0 (25) David Pizzoni Elfving, 8–0 (27) Ilja Grachev, 9–0 (34) David Pizzoni Elfving, 10–0 (35) Christoffer Fagerström, 10–1 (56) Björn Buskqvist, 11–1 (60+1) Ivan Lebedev
Hörnor: 7–2.
Utv, Hammarby 1×6, Stabaek 1×3.
Domare: Petri Kuusela.
Publik: Ca 100.

Villa–Jenisej 2–2 (2–1)

(Villa vann vid straffläggningen)

Målen: 1–0 Johan Esplund, 1–1 (10) Erik Pettersson, 2–1 (22) Petter Björling, 2–2 (36) Almaz Mirgazov.

Utv, Villa: 1×6 , Jenisej: 2×6.
Hörnor: 2–4

***

Grupp C

Veiterä–Broberg 2–6 (0–3)

Målen: 0–1 (1) Martin Söderberg, 0–2 (28) Jonas Engström, 0–3 (30) Jonas Engström, 1–3 (34, straff) Valtteri Hauska, 1–4 (43, straff) Martin Söderberg, 1–5 (51) Linus Forslund, 2–5 (53) Tero Liimatainen, 2–6 (55, straff) Martin Söderberg.
Hörnor: 4–5.
Utv, Veiterä: –, Broberg: 2×6.
Domare: Nikita Yuklavskikh.
Publik: 302.

Bollnäs–Uralsky Trubnik 2–2 (1–1)

(Uralsky Trubnik vann straffläggningen)

Målen: 0–1 (11) Andrei Gerasimov, 1–1 (22) Samuli Helavuori, 1–2 (50) Dmitri Chernykh, 2–2 (61) Christian Mickelsson.
Utv, Bollnäs: 1×6, Uralsky: 2×6.
Hörnor: 5–4.
Domare: Mats-Olof Gustafsson.
Publik: Ca 100.

***

Grupp D

Vänersborg–Sirius 2–3 (2–2)

Målen: 0–1 (2) Markus Kumpuoja, 1–1 (12) Robin Öhrlund, 2–1 (28) Robin Lundqvist, 2–2 (29) Markus Kumpuoja, 2–3 (47) Lars Fall.
Hörnor: 5–2
Publik: Ca 100.

SAIK–Neftyanik 3–4 (2–2)

Målen: 0–1 (1) Pavel Ryazansev, 1–1 (5) Hannes Edlund, 2–1 (16) Christoffer Edlund, 2–2 (25) Alexandr Antipov, 3–2 (31) Daniel Berlin, 3–3 (33) Pavel Ryazansev, 3–4 (49) Maksim Ishkeldin.

Utv, SAIK: 2×6. Neftyanik: 3×6.
Hörnor: 5–3.
Domare: Petri Kuusela.
Publik: 1 452.

Related posts