Så spelar ditt lag under försäsongen

Så spelar ditt lag under försäsongen
Photo Credit To Anna Westin

Undrar du hur elitserielagen lirar under försäsongen? Var lugn – Bandyfeber ger dig datumen att hålla reda på innan seriepremiären.

Hammarby

Ispremiär: 14/8 på rink.

Träningsmatcher

19/8 Hammarby–Gripen (Västerås)
27/8 Västerås SK–Hammarby
5/9 Hammarby–Jenisej (Västerås)
16/9 Sandviken–Hammarby
23/9 Hammarby–Bollnäs (Sandviken)
29/9-1/10 Svenska Cupen
9/10 Bajkal Energy–Hammarby (Uppsala)
12/10-15/10 World Cup
21/10 Hammarby–IFK Vänersborg (Västerås)

***

Kalix

Ispremiär: 28/8 på rink (eventuellt tidigare i Haparanda)

Träningsmatcher:

23/9 UNIK–Kalix (spelas i Uppsala)
24/9 Sirius–Kalix (Uppsala)
14/10 Tillberga–Kalix (Uppsala)
15/10 Motala–Kalix (Uppsala)

***

Foto: Matthias Lobsien.

Sandviken

Ispremiär: 31/7 i Göransson arena.

Träningsmatcher:

27/8 Sandviken–Neftyanik
6/9 Sandviken–Västerås
13/9 Sandviken–Falun
16/9 Sandviken–Hammarby
23/9 Villa–Sandviken (spelas i Uppsala)
29/9-1/10 Svenska Cupen
12/10-15/10 World Cup

***

Foto: Anna Westin. 

Sirius

Ispremiär: 7/8 på rink.

Träningsmatcher:

9/9 Sirius–Ljusdal
13/9 Sirius–Tellus
21/9 Sirius–Broberg
24/9 Sirius–Kalix
1/10 Sirius–Tillberga
8/10 Sirius–Bajkal Energy
11/10 Sirius–Veiterä
15/10 Sirius–Motala
22/10 Sirius–Akilles

***

Tellus

Ispremiär: 14/8 på rink.

Träningsmatcher:

9/9 Tellus–Motala (Västerås)
15/9 Tellus–Sirius (Uppsala)
17/9 Tellus–UNIK (Uppsala)
30/9 Tellus–Veitärä (Sandviken)
6/10 Tellus–Västanfors (Västerås)
19/10–21/10, ExTe Cupen i Ljusdal

***

Tillberga

Ispremiär: 7/8 i ABB Arena.

Träningsmatcher:

26/8 Västerås SK–Tillberga
2/9 Tillberga/Tillberga P20–AIK
8/9 Broberg–Tillberga (Sandviken)
16/9 Tillberga–Vänersborg
29/9 Veiterä–Tillberga
1/10 Sirius–Tillberga
7/10 Tillberga–Motala
9/10 Jenisej–Tillberga

***

Vetlanda

Ispremiär: 15/8 på rink.

Träningsmatcher:

13/9 Villa–Vetlanda
19/9 Nässjö–Vetlanda
23/9 Vänersborg–Vetlanda
24/9 Vetlanda–Motala
12-15/10 World Cup
21/10 Motala–Vetlanda

***

Foto: Matthias Lobsien.

Villa

Ispremiär: 11/8 i Sparbanken Lidköping Arena

Träningsmatcher:

13/9 Villa–Vetlanda
15/9 Villa–Vänersborg
23/9 Villa – SAIK (spelas i Uppsala)
24/9 Villa–Västerås (Uppsala)
29/9-1/10 Svenska Cupen
12-15/10 World Cup

***

Vänersborg

Ispremiär: 7/8 i Arena Vänersborg.

Träningsmatcher:

24/8 Vänersborg–Gripen
31/8 Vänersborg–Bajkal Energy
8/9 Vänersborg–Frillesås
15/9 Villa Lidköping–Vänersborg
16/9 Tillberga–Vänersborg
29/9-1/10 Svenska Cupen
12/10-15/10 World Cup
21/10 Hammarby–IFK Vänersborg (ABB Arena)

***

Västerås

Ispremiär: 14/8 i ABB Arena.

Träningsmatcher:

26/8 Västerås–Tillberga
27/8 Västerås–Hammarby
2/9 Västerås–Jenisej
6/9 SAIK–Västerås
24/9 Villa–Västerås (Uppsala)
29/9-1/10 Svenska Cupen
12/10-15/10 World Cup

***

Bollnäs

Ispremiär: 7/8 på hockeyrink i Bollnäs.

Träningsmatcher:

10/9 UNIK–Bollnäs
14-16/9 DM i Hälsingland (Champions cup)
23/9 Hammarby–Bollnäs
29/9-1/10 Svenska Cupen
12/10-15/10 World Cup

***

Broberg

Ispremiär: 14/8 på rink.

Träningsmatcher

31/8 Broberg–Neftyanik (inte spikad just nu)
8/9 Broberg–Tillberga (spelas i Sandviken)
14-16/9 DM i Hälsingland (Champions cup)
21/9 Sirius–Broberg
29/9-1/10 Svenska Cupen
12/10-15/10 World Cup
21/10 Broberg–Falun (om hallen är klar)

***

Edsbyn

Ispremiär: 31/7 i Svenska Fönster Arena.

Träningsmatcher

2/9 Edsbyn–Neftyanik
6/9 Edsbyn–Falun
14-16/9 DM i Hälsingland (Champions cup)
29/9-1/10 Svenska Cupen
12/10-15/10 World Cup

***

IFK Motala

Ispremiär: 14/8 på rink.

Träningsmatcher:

2/9 IFK Motala–Jenisej (spelas i Västerås)
9/9 IFK Motala–Tellus (Västerås)
23/9 Vetlanda–IFK Motala
27/9 Åby Tjureda–IFK Motala (Vetlanda)
3/10 Örebro–IFK Motala
7/10 Tillberga–IFK Motala
14/10 IFK Motala–Kalix (Uppsala)
15/10 Sirius–IFK Motala
21/10 IFK Motala–Vetlanda

Related posts